Slide item 3

Licytuj na Allegro
Wspomagaj naszych podopiecznych

Wesprzyj naszych podopiecznych na:
siepomaga

Szukaj

Masz pytania zadzwoń 12 29 231 80

circle matio med

logo mukokomplexZespół wyjazdowy MUKO KOMPLEX MAŁOPOLSKA to specjalna oferta opieki domowej nad pacjentem zamieszkałym na terenie województwa małopolskiego realizowana przez Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO. Bezpośrednio do domu chorego dojeżdża zespół specjalistów złożony z pielęgniarki, dietetyka, psychologa, rehabilitanta, pracownika socjalnego lub eksperta prawnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu chory i jego rodzina mogą czuć się bezpiecznie, w znanym sobie otoczeniu, skonfrontować zasady opieki domowej nad chorym, zasięgnąć porady socjalnej i prawnej.

Zespół wyjazdowy MUKO KOMPLEX MATIO MAŁOPOLSKA obejmuje opieką wszystkich chorych na mukowiscydozę, chorych na choroby rzadkie i wynikające z nich schorzenia powiązane, posiadających orzeczenia o niepełnosprawności z terenu województwa małopolskiego. To okazja do uniknięcia kolejek, przygotowania nurtujących pacjenta i jego rodzinę pytań, często nie zadawanych w trakcie wizyt w poradniach czy szpitalach. Opieka długoterminowa, kompleksowa, którą najczęściej na swoich barkach dźwigają rodziny chorych to bardzo trudne zadanie. Wsparcie udzielane w domu, na miejscu, możliwość spokojnej rozmowy, porady skutkuje pozytywnymi zmianami nie tylko w statusie rodziny, ale i kondycji chorego. Porady socjalne i prawne związane z opieką nad chorym, możliwościami wsparcia uzyskiwane w domu to nieraz bezcenne źródło informacji. Rodzina obarczona codziennymi problemami, chorzy zmagający się codziennie ze stanem swojej kondycji fizycznej i psychicznej nie zawsze są w stanie szukać źródeł informacji socjalnej i prawnej. Udzielenie im tego typu wsparcia na miejscu ogranicza stres, pozwala na spokojne wytłumaczenie zawiłości administracyjnych, opiekę i bezpośrednią pomoc. Wielokrotnie rodziny chorych nie wiedzą, gdzie i do kogo się udać, by otrzymać różnorodne zaświadczenia czy świadczenia socjalne. Nie wiedzą jak poruszać się w prawnych meandrach dotyczących nie tylko urzędów, ale i możliwości uczęszczania dzieci do szkół czy przedszkoli. Bez wsparcia profesjonalistów mogłyby znaleźć się na marginesie życia społecznego Dzięki tego rodzaju działaniom zarówno chorzy na mukowiscydozę, schorzenia wynikające z chorób rzadkich posiadające orzeczenia o niepełnosprawności oraz ich opiekunowie są objęci kompleksową opieką z zakresu rehabilitacji fizycznej oraz społecznej. - Zespół spędza z rodziną kilka godzin, podczas których rozmawia z rodzicami na temat choroby dziecka czy dorosłego. Członkowie zespołu tłumaczą rodzicom jak dziecko powinno być leczone, rehabilitowane, jaką dietę należy stosować. Zespół wyjazdowy jest dla chorego doskonałą alternatywą, by unikać wizyt w szpitalach, w których cierpiący na mukowiscydozę i choroby rzadkie są narażeni na zakażenia nasilające stan zapalny w płucach - mówi dr Zuzanna Kurtyka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala św. Ludwika w Krakowie.
- To także niepowtarzalna okazja, by zasięgnąć porady prawnej czy socjalnej. W bezpiecznym otoczeniu łatwiej zebrać myśli i porozmawiać na nieraz bardzo bolesne tematy. W urzędzie, w obecności innych obcych ludzi trudno jest mówić o bardzo osobistych sprawach. A nieraz porada prawna czy socjalna może być bodźcem do zmiany życia na lepsze - dodaje Paweł Wójtowicz, Prezes Zarządu Fundacji MATIO.
W krajach Europy Zachodniej istnieje system opieki nad osobami przewlekle chorymi w warunkach domowych. Szacuje się, że zastąpienie hospitalizacji jednego chorego leczeniem domowym pozwoliłoby zaoszczędzić rocznie nawet od 1 mln do 3,8 mln zł. Alternatywą jest zespół wyjazdowy docierający do domu pacjenta.


Potrzebę wizyty zespołu wyjazdowego MUKO KOMPLEX MATIO MAŁOPOLSKA można zgłosić telefonicznie pod numerem 12/ 292 31 80 lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

Aktualności

Fundacja jest członkiem

Cystic Fibrosis WorldwideEurordisFederacja Organziacji PozarządowychCystic Fibrosis EuropeFederacja Pacjentów Polskich

Nasi Partnerzy