Dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego
Dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego
Trzeba odróżnić turnus rehabilitacyjny od sanatorium, czyli rehabilitacji w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub szpitalu. Do sanatorium mają prawo wyjechać wszystkie osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne.
Dofinansowanie:
- przysługuje maksymalnie raz w roku,
- przekazywane jest bezpośrednio na rachunek bankowy organizatora turnusu,
- nie może być wyższe od faktycznego kosztu Twojego uczestnictwa w turnusie (lub pobytu Twojego opiekuna),
- przysługuje tylko wtedy, gdy jedziesz do ośrodka wpisanego do rejestru, który prowadzi wojewoda (jeżeli korzystasz z usług organizatora turnusów, musi być on wpisany do wojewódzkiego rejestru organizatorów).
WAŻNE:
Dofinansowanie pobytu opiekuna przysługuje Ci, jeśli masz umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności albo jesteś osobą z niepełnosprawnością poniżej 16 roku życia.
Wniosek o dofinansowanie pobytu w turnusie złóż do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR). Możesz też złożyć wniosek przez Internet w SOW na stronie sow.pfron.org.pl.
Do wniosku dołącz:
- kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności,
- skierowanie od lekarza prowadzącego,
- oświadczenie o wysokości dochodu wraz z informacją o liczbie osób żyjących z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym.
Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym obowiązuje kryterium dochodowe, które wynosi:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej
WAŻNE: wnioski o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, najlepiej składać na początku roku kalendarzowego.
Dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Dofinansowanie z PFRON do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych przysługuje Ci, jeśli:
- masz zalecenie od lekarza prowadzącego,
- spełniasz kryterium dochodowe, to znaczy osiągasz przeciętny miesięczny dochód, który nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę, jeśli żyjesz z kimś we wspólnym gospodarstwie domowym
- 65% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli mieszkasz sam
Dofinansowanie zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ze środków PFRON wynosi: - do 100% udziału własnego w wyznaczonym przez NFZ limicie ceny, jeśli taki udział jest wymagany,
- do 150% sumy kwoty limitu wyznaczonego przez NFZ oraz wymaganego udziału własnego w zakupie tych przedmiotów, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
Wniosek o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze złóż do PCPR lub MOPR w miejscu zamieszkania. Możesz też złożyć go przez Internet na stronie sow.pfron.org.pl.
Do wniosku o dofinansowanie zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych dołącz następujące dokumenty:
- kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
- kopię zlecenia lekarskiego na sprzęt, (nie musisz udawać się do NFZ, aby potwierdzić zlecenie do refundacji);
- zaświadczenie o wysokości dochodów;
- fakturę lub inny dokument poświadczający zakup, na którym będzie wyodrębniony udział własny i udział NFZ
Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego wynosi do 80% jego kosztu, nie więcej jednak niż 5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji następujących barier, które uniemożliwiają Ci samodzielne funkcjonowanie:
- architektonicznych, czyli wszelkich utrudnień występujących w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają Ci swobodę ruchu lub utrudniają ją;
- komunikowaniu się, czyli ograniczeń, które uniemożliwiają Ci swobodne porozumiewanie się lub przekazywanie informacji albo je utrudniają;
- technicznych, czyli przeszkód wynikających z tego, że nie zastosowano przedmiotów lub urządzeń odpowiednich dla rodzaju Twojej niepełnosprawności albo ich do tego rodzaju nie dostosowano.
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych przysługuje Ci, jeśli masz trudności w poruszaniu się.
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych przysługuje Ci, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z Twojej niepełnosprawności.
Wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów, nie więcej jednak niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałe 5% musisz pokryć sam (minimalny udział własny).
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych możesz uzyskać raz na 3 lata.
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych przysługuje Ci oddzielnie na każdy rodzaj zadania.
Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier złóż do PCPR lub MOPR w miejscu zamieszkania. Możesz też złożyć go przez Internet na stronie sow.pfron.org.pl.
Do wniosku dołącz kopię Twojego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.
Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny
Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny
(przy mukowiscydozie najczęściej stosowany sprzęt to: kamizelka oscylacyjna „The Vest”, Simeox – aparat do oczyszczania dróg oddechowych, rower stacjonarny, trampolina gimnastyczna, bieżnia elektryczna)
Sprzęt rehabilitacyjny to urządzenia i sprzęty niezbędne do rehabilitacji, nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Wniosek o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny można złożyć w każdym czasie.
Dofinansowanie z PFRON do sprzętu rehabilitacyjnego przysługuje Ci, jeśli spełniasz kryterium dochodowe, czyli osiągasz przeciętny miesięczny dochód, który nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę, jeśli żyjesz z kimś we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli mieszkasz sam.
Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego wynosi do 80% jego kosztu, nie więcej jednak niż 5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Do wniosku o dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dołącz następujące dokumenty:
- kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- zaświadczenie o wysokości dochodów,
- dokument potwierdzający przewidywany koszt zakupu sprzętu (np. specyfikację cenową),
- zaświadczenie od lekarza, które wskazuje zasadność korzystania z określonego sprzętu do rehabilitacji w warunkach domowych
Bardzo ważne:
- W zaświadczeniu oraz wniosku musi widnieć wzmianka, iż dany sprzęt jest sprzętem rehabilitacyjnym, a nie sprzętem medycznym. Sprzęt medyczny nie podlega dofinansowaniu PFRON!
- Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON
Aktywny Samorząd obszar A – likwidacja bariery transporotwej
Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (dla osób z dysfunkcją narządu ruchu)
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo – jeśli nie skończyłeś 16 lat – orzeczenie o niepełnosprawności) oraz dysfunkcję narządu ruchu.
Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (dla osób z dysfunkcją narządu ruchu)
Możesz uzyskać pomoc, jeśli jesteś w wieku aktywności zawodowej, masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu ruchu. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (dla osoby z dysfunkcją słuchu, która potrzebuje usług tłumacza JM)
Możesz uzyskać pomoc, jeśli jesteś w wieku aktywności zawodowej, masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dysfunkcję słuchu w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (dla osób z dysfunkcją narządu słuchu)
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dysfunkcję słuchu. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Aktywny Samorząd Obszar B likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwieInformacyjnym
Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (dla osób z dysfunkcją obu kończyn górnych lub dysfunkcją narządu wzroku)
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (albo – jeśli nie skończyłeś 16 lat – orzeczenie o niepełnosprawności) oraz dysfunkcję obu kończyn górnych lub narządu wzroku. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania
Możesz uzyskać pomoc, jeśli uzyskałeś pomoc z innego zadania w obszarze B.
Zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (dla osób z dysfunkcją narządu wzroku)
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu wzroku. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (dla osób z dysfunkcją narządu słuchu i trudnością w komunikowaniu się za pomocą mowy)
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo – jeśli nie skończyłeś 16 lat – orzeczenie o niepełnosprawności) oraz dysfunkcję narządu słuchu i trudności w komunikowaniu się za pomocą mowy. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego
Możesz uzyskać pomoc, jeśli PFRON udzielił Ci pomocy w zadaniu 1 lub 4 oraz masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo – jeśli nie skończyłeś 16 lat –orzeczenie o niepełnosprawności).
Aktywny Samorząd Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się
Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (albo – jeśli nie skończyłeś 16 lat – orzeczenie o niepełnosprawności) oraz dysfunkcję uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym. Jeśli nie pracujesz lub nie uczysz się – ekspert PFRON musi stwierdzić, czy jest szansa, że dzięki wózkowi elektrycznemu będziesz mógł podjąć pracę lub się uczyć. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (albo – jeśli nie skończyłeś 16 lat – orzeczenie o niepełnosprawności) i używasz skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.
Zadanie 3 – pomoc w zakupie takiej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne
Możesz uzyskać pomoc, jeśli jesteś w wieku aktywności zawodowej, jesteś po amputacji kończyny i masz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ekspert PFRON musi potwierdzić stabilność procesu chorobowego oraz szanse, że w wyniku wsparcia udzielonego w programie możesz uzyskać lub odzyskać zdolność do pracy. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne
Możesz uzyskać pomoc, jeśli jesteś w wieku aktywności zawodowej, jesteś po amputacji kończyny i masz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a ekspert PFRON potwierdził stabilność procesu chorobowego oraz szanse, że w wyniku wsparcia udzielonego w programie możesz uzyskać zdolność do pracy. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego
Możesz uzyskać pomoc, jeśli masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (albo – jeśli nie skończyłeś 16 lat – orzeczenie o niepełnosprawności) oraz dysfunkcję narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się. Musisz też mieć zgodę lekarza specjalisty na to, abyś używał sprzętu, który dofinansuje PFRON. Jeśli jesteś w wieku emerytalnym, musisz być zatrudniony.
Aktywny Samorząd Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej przez zapewnienie opieki dla osoby zależnej
Możesz uzyskać pomoc, jeśli Twoje dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola albo przebywa pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w klubie dziecięcym, punkcie przedszkolnym, zespole wychowania przedszkolnego, oddziale przedszkolnym w szkole).
Możesz uzyskać pomoc, jeśli spełniasz wszystkie poniższe warunki:
- jesteś w wieku aktywności zawodowej,
- masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- jesteś aktywny zawodowo,
- jesteś opiekunem prawnym dziecka.
Aktywnością zawodową jest zatrudnienie lub rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w atrudnieniu.
Aktywny Samorząd Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym
Możesz uzyskać pomoc, jeśli spełniasz poniższe warunki:
- masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- uczysz się w szkole wyższej, szkole policealnej lub kolegium albo masz otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.
Dofinansowanie przyznawane jest w formie refundacji czesnego oraz dodatku do kosztów kształcenia.