W dniach 25–27 listopada 2016 r. w Krakowie po raz XVI odbyły się organizowane przez Fundację MATIO „Warsztaty szkoleniowo-edukacyjne MUKOWISCYDOZA 2016”, w których uczestniczyli rodzice, opiekunowie oraz chorzy na mukowiscydozę dorośli z całej Polski. W warsztatach wzięli udział lekarze, fizjoterapeuci i dietetycy zajmujący się chorobą oraz wolontariusze.

Tradycyjnie już warsztaty były jedną z polskich aktywności Europejskiego Tygodnia Świadomości Mukowiscydozy. Wykłady odbywały się w Doubletree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center. W tym roku tematy wykładów obrano w taki sposób, by przybliżyć uczestnikom najnowsze osiągnięcia i trendy w leczeniu mukowiscydozy. Nacisk położono również na uzupełnienie wiedzy rodziców i opiekunów od  lat zmagających się z chorobą, a także na dotarcie do grupy osób nowo zdiagnozowanych. Pierwszy raz w historii tego ogólnopolskiego wydarzenia wykłady podzielone były na trzy niezależne panele, przeznaczone dla rodziców i opiekunów różnych grup wiekowych: 0–6 lat, 7–15 lat i 16+.

Fundacja od 2000 roku organizuje warsztaty szkoleniowo edukacyjne. W roku 2016 odbyła sie 16-ta edycja spotkania chorych i ich opiekunów z dietetykami, lekarzami, psychologami.  Spotkanie urozmaicone było uroczystą kolacją czy warsztatmi kulinarnymi.